Debata ewaluacyjna w aspekcie bezpieczeństwa seniorów w Przemyślu
W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się wczoraj debata ewaluacyjna dla mieszkańców miasta i gminy Przemyśl pn. „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych w aspekcie bezpieczeństwa Seniorów”. Głównym celem spotkania był dialog pomiędzy uczestnikami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa z uwzględnieniem przede wszystkim potrzeb osób starszych.
Debata pn. „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych w aspekcie bezpieczeństwa Seniorów”, była kontynuacją poprzedniej debaty, która odbyła się w styczniu ubiegłego roku. Spotkanie ewaluacyjne uwzględniło również potrzeby, które zostały zgłoszone przez uczestników poprzedniej edycji.
Debata zorganizowana została przez Komendę Miejską Policji w Przemyślu, przy współpracy z Przemyską Biblioteką Publiczną, a adresatami byli mieszkańcy miasta i gminy Przemyśl. Dobór miejsca nie był przypadkowy i miał swoje uzasadnienie. Biblioteka jest umiejscowiona w centrum Przemyśla, a przede wszystkim jej misją jest budowanie zintegrowanej społeczności lokalnej poprzez otwarcie na współpracę i wymianę doświadczeń. To spotkanie pozwoliło na wspólną realizację tego zadania.
Najważniejszym celem debaty było zwrócenie uwagi seniorów na zagrożenia, które w bezpośredni sposób ich dotyczą, co wynikało z analizy m.in. policyjnych statystyk, zgłaszanych interwencji i bezpośrednich rozmów z mieszkańcami. Jak się okazało tematami wymagającymi omówienia były oszustwa, przemoc wobec osób starszych, ale także propozycje pomocowe takie jak świadczenia emerytalno-rentowe, czy usługi specjalistyczne dedykowane seniorom.
Debata zgromadziła ponad 100 słuchaczy, których przywitał p.o. I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu kom. Waldemar Kolczak i dyrektor biblioteki dr Maciej Waltoś, którzy podkreślili jak ważna jest profilaktyka i wyjście naprzeciw problemów osób starszych. Obecna była również kadra kierownicza przemyskiej komendy, pracownicy Urzędu Miasta, Komendant Straży Miejskiej Jan Geneja, naczelnik Urzędu Skarbowego Antoni Markowski i pracownicy, dyrektor MOPS Piotr Hryniszyn, pracownicy Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także przedstawiciele ZUS-u, KRUS-u oraz innych instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz seniorów.
Debata podzielona była na dwa panele, a moderatorem spotkania była podkom. Emilia Bazan z Wydziału Prewencji. Prelegentami kolejno byli:
- funkcjonariusz Wydziału do Walki z przestępczością Gospodarczą ,"Bezpieczeństwo Seniorów w sieci";
- mł. asp. Alicja Tysowska-Prejzner, asystent Wydziału Prewencji KMP Przemyśl, „Działania profilaktyczne podejmowane wobec Seniorów”;
- Piotr Hryniszyn-Dyrektor MOPS W Przemyślu, „Obecne kierunki polityki społecznej w odniesieniu do osób starszych i zależnych rekomendowanych rządowi”;
- Elżbieta Rykowska - Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej MOPS w Przemyślu, „Programy pomocowe dedykowane seniorom”;
- Karina Slisz i Miłosz Szałajko - pracownicy Urzędu Skarbowego w Przemyślu, „Rozliczenie podatkowe seniorów”;
- asp. szt. Sebastian Florek - kierownik I Rewiru Dzielnicowy, "Aplikacja Moja Komenda, Dzielnicowy Bliżej Nas";
- Ryszard Wołoszyn - kierownik GOPS w Przemyślu, „Poczucie bezpieczeństwa w społeczności lokalnej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem deklarowanych przez seniorów potrzeb w tym zakresie”;
- Anna Petruch - Kierownik Inspektoratu ZUS, oddział w Przemyślu, „Świadczenie emerytalno-rentowe”;
- Anna Mazek - Starszy Pracownik Socjalny, Przewodnicząca ZI MOPS w Przemyślu, „Problematyka dotycząca realizacji procedury Niebieskiej Karty w odniesieniu do osób starszych”;
- Bartosz Kołeczek - Konsultant PFRON, „Procedury i zasady otrzymywania środków PFRON w ramach realizowanych programów”.
Wystąpienia uczestników zwróciły uwagę nie tylko na zagrożenia z jakimi mogą spotkać się seniorzy, ale także padły odpowiedzi, jak odpowiednio reagować na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Ponadto przedstawiciele różnych instytucji pomocowych przedstawili możliwości z jakich mogą skorzystać osoby starsze wymagające wsparcia, w różnych dziedzinach życia. Zostały również zaprezentowane działania jakie realizowane są przez przemyskich policjantów, w celu zapewnienia bezpieczeństwa seniorom w tym kampanie społeczna #ZnamteNumery, A kto tu się podszywa?, aplikacja Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dobór prelegentów i tematów zaprezentowanych okazał się bardzo trafny. Prelegenci byli specjalistami w swoich dziedzinach i na kanwie swoich wieloletnich doświadczeń poruszali kwestie, które również według nich są bardzo ważne i potrzebne. Skierowane wypowiedzi do słuchaczy były bardzo rzeczowe i przedstawione bardzo zrozumiałym językiem. W jednym miejscu, w trakcie kilku godzin uczestnicy mieli kompendium rzetelnej i bardzo praktycznej wiedzy.
Uczestnicy wysłuchali z ciekawością prelekcji i aktywnie uczestniczyli w rozmowie wymieniając spostrzeżenia i doświadczenia, a także przekazując kolejne zagadnienia, które wymagają jeszcze przedyskutowania i wdrożenia do kolejnych działań profilaktycznych.