„Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi” jednym z tematów spotkań z seniorami
Policjanci z przemyskiej jednostki uczestniczyli w spotkaniach profilaktycznych z seniorami. Spotkanie z uczestnikami „Przemyskich Senioralii 2024” i w Krównikach to kolejne działanie mundurowych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych. Omówiono tematy związane z oszustwami, bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przybliżono kampanię społeczną #ZnamTeNumery, a także zagrożeń wynikających z działalności przestępców zajmujących się handlem ludźmi.
W piątek, w Przemyślu, podczas III Przemyskich Senioralii, sierż. szt. Alicja Tysowska - Prejzner spotkała się z uczestnikami wydarzenia, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Przemyski Senior”. Kolejne spotkanie odbyło się w sobotę z okazji "Dnia Seniora" w Krównikach, gdzie obecni byli dzielnicowi asp. Krzysztof Kopczak i sierż. szt. Małgorzata Śliwiak, oraz profilaktyk z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu
Policjanci podczas spotkań rozmawiali z uczestnikami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz oszustwach, na które najczęściej narażeni są seniorzy. W związku z tym, że 18 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, mundurowi zwrócili również uwagę na zagrożenia wynikające z przestępczej działalności osób zajmujących się tym procederem oraz na policyjne działania, by takim przestępstwom zapobiegać.
Policjanci podczas prelekcji omówili także sposoby działania i algorytmy postępowania przestępców, którzy często skupiają się na osobach starszych. Przedstawiono metody, które najczęściej stosują oszuści m.in. “na wnuczka”, “na policjanta”, “na pracownika socjalnego”, a także zwrócono uwagę na powszechne zjawiska oszustw internetowych.
Funkcjonariusze przestrzegali aby być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi i nie przekazywać osobom obcym lub za pośrednictwem internetu żadnych pieniędzy, danych osobowych, numeru kart kredytowych i innych danych.
Przybliżono również lokalnej społeczności kampanie społeczną #ZnamTeNumery, która ma na celu edukację osób starszych i ich bliskich, a także zwrócenie uwagi na grożące im niebezpieczeństwa, a także możliowość korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zgrożeń Bezpieczeństwa i Moja Komenda