Wydarzenia

Seminarium z udziałem przemyskich policjantów

W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyło się seminarium szkoleniowe dotyczące tolerancji i problematyki przestępstw z mowy nienawiści. Partnerami wydarzenia była przemyska komenda i uczelnia.

Wczoraj, podczas seminarium, policjanci z przemyskiej jednostki rozmawiali ze studentami, odpowiadając na pytanie czym jest tolerancja i mowa nienawiści. Te dwa terminy w dzisiejszych czasach mają bardzo ważne znaczenie. Codziennie spotykamy się z osobami różnych narodowości,mówiącymi w różnych językach, wyznawcami różnych religii, osobami podążającymi za różnymi subkulturami i modą. Jak się okazuje, ta różnorodność, która powinna wzbogacać, czasami staje się napędem negatywnych emocji i przejawem braku tolerancji, dyskryminacją, mową nienawiści i hejtu.  

Sierż. szt. Alicja Tysowska - Prejzner tłumaczyła, że podstawowe zasady tolerancji to m.in. poszanowanie poglądów, uczuć, upodobań innych osób, a także ich postępowania, choćby były one całkowicie odmienne od naszych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Brak przestrzegania tych zasad doprowadza do pojawienia się mowy nienawiści, która karmi się negatywnymi emocjami i właśnie brakiem tolerancji.

Policjantka zaznaczyła, że nietolerancja, obrażanie i poniżanie, dokuczanie w życiu realnym oraz w sieci dotyczy praktycznie przedstawicieli każdej grupy wiekowej, zawodowej czy społecznej. Podkreśliła, jak ważne jest kulturalne i tolerancyjne funkcjonowanie w sieci, gdzie przejawem braku tych cech może być hejt, wykluczanie i marginalizacja.

Kom. Jacek Orłoś, zastępca naczelnika wydziału dochodzeniowo - śledczego, przedstawił jaka jest rola policji w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, jak również jak wygląda procedura prowadzonych postępowań od momentu zgłoszenia do zakończenia sprawy. Wyjaśnił również, że pewne zachowania to nie tylko złamanie zasad tolerancji, a przestępstwo.

Prelekcję policjanci zakończyli stwierdzeniem, by o tolerancji pamiętać nie tylko 16 listopada w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, ale każdego dnia, bo to właśnie ona przekłada się na nasz sposób postępowania i traktowania innych i wpływa pozytywnie na kształtowanie się współżycia w społeczeństwie.

  • studenci siedzący na auli  PANS w Przemyślu podczas seminarium szkoleniowego
    foto KMP Przemyśl
  • umundurowana policjantka podczas prelekcji
    foto KMP Przemyśl
  • studenci zgromadzeni na auli, siedzący na krzesłach podczas prelekcji
    foto KMP Przemyśl
  • policjantka podczas prelekcji dla studentów.
    foto KMP Przemyśl
Powrót na górę strony