Konferencja pt. „Dziecko w sytuacji kryzysowej. Jak rozpoznać, zrozumieć i pomóc?”
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu, zorganizowała konferencja pt. „Dziecko w sytuacji kryzysowej. Jak rozpoznać, zrozumieć i pomóc?”. Jednym z prelegentów była policjantka z przemyskiej komendy.
Wśród najmłodszych możemy zaobserwować wzrost negatywnych emocji. Obniżony nastrój, smutek, napięcia, przeciążenia oraz inne trudności psychiczne. Pedagodzy, psychologowie nauczyciele i profilaktycy stają przed wielkim wyzwaniem, jakim jest odpowiednia reakcja i pomoc w takich sytuacjach.
We wtorek, w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu, odbyła się konferencja pt. „Dziecko w sytuacji kryzysowej. Jak rozpoznać, zrozumieć i pomóc?”, która zgromadziła dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów oraz bibliotekarzy szkół i placówek oświatowych województwa podkarpackiego.
Na spotkaniu, profilaktyk, sierż. szt. Alicja Tysowska – Prejzner, funkcjonariuszka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, przedstawiła temat pt. „Interwencje policji wobec osób nieletnich z zaburzeniami suicydalnymi”, w którym zaprezentowała dane statystyczne dotyczące interwencji wobec młodzieży w sytuacjach zagrażających życiu, ze względu na ich stan zdrowia psychicznego. Przedstawiła, najczęstsze przyczyny kryzysów u młodzieży. Funkcjonariuszka wytłumaczyła również, na czym polegają interwencje policji podejmowane w takich sytuacjach. Ponadto omówiła działania profilaktyczne, jakie realizowane są w szkołach na temat odpowiedniego reagowania i przeciwdziałania zachowaniom przemocowym wśród rówieśników.
Kolejni prelegenci mówili m.in. sytuację rodziców młodzieży z problemami, kwestię wspierania młodzieży w niestabilnym świecie, a także polecano literaturę jako narzędzie do wspierania zdrowia psychicznego uczniów, świadomego i skutecznego łagodzenia ich napięć emocjonalnych, bezpiecznego konfrontowania się z problemami, budowania poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli Podkarpacki Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski.